1. konferencija o mucanju
Kraljev govor - premijera 1.2. u 19 sati u Branimir centru PDF Ispis E-mail
Autor Administrator   
Petak, 28 Siječanj 2011 19:44

Hrvatska premijera britanskog filma "The King's Speech" početkom veljače u Cinestaru "Branimir centra" u Zagrebu, vrhunski je događaj za filmofile. Ovaj film koji u hrvatsku distribuciju ulazi pod nazivom "Kraljev govor" nominiran je za brojne prestižne filmske nagrade. Uzbudljiva priča o britanskom kralju Georgeu VI., koji je zapravo bio britanski šef države tijekom Drugog svjetskog rata i unatoč ponudama za odlazak u Kanadu, ostajući u bombardiranjima izloženom Londonu, neprestano je i svojim govorima hrabrio britansku naciju, ima i svoju drugu dimenziju. Kralj George VI. bio je osoba koja muca. U filmu je prikazana borba Georgea VI. (tada još samo princa Alberta) s  mucanjem, uz svesrdnu potporu supruge i stručnu pomoć logopeda Lionela Loguea. Značajni rezultati koje je George VI. postigao savladavajući mucanje, kao i dometi primijenjene terapije prikazani su vrlo realno, obzirom da kod ovog problema, kao i kod niz drugih, poanta nije  isključivo u liječenju već životnom stavu i nošenju, u ovom slučaju - s mucanjem. Tako je i glumac Collin Firth rekao: "Smatrali smo da je potrebno napraviti ovaj film i zbog toga kako bi se iskreno razgovaralo o problemima s kojima se ljudi koji mucaju suočavaju te o načinu na koji ih prevladavaju."

Kraljev govor

U Velikoj Britaniji prikazivanje ovog filma, osim otkrića nepoznatih detalja iz kraljevske obitelji i podsjećanja na velika ratna iskušenja iz slavne britanske povijesti, predstavljalo je veliko ohrabrenje za niz odraslih osoba i djecu koja mucaju odnosno nastoje prevladati ovaj problem danas poznatim terapijskim pristupima, ali prije svega racionalnim odnosom i pozitivnim stavom prema sebi. Stoga prikazivanje "Kraljevog govora" u Hrvatskoj donosi novu nadu osobama koje mucaju i veliki korak u razboritom ukazivanju na ovaj govorni problem, o kojem se nedovoljno i nerado javno govori, a vjerujemo i pomak prema reduciranju diskriminacije prema ovim osobama, naročito u poslovnom svijetu, koja je unatoč svemu ipak prisutna. Ne manje je značajno ukazivanje na  već spomenutu potporu obitelji bez koje ne pomaže ni jedna terapija, a isto tako i stručne pomoći, obzirom da je u filmu osvijetljena logopedija kao znanost  i struka, o kojoj uglavnom malo znamo. I kao što je naš guverner središnje banke dr.sc. Željko Rohatinski bio svojedobno proglašen za komunikatora godine unatoč govornim problemima, film "Kraljev govor" otkriva nam jednog sjajnog čovjeka koji je predvodio Veliku Britaniju u Drugom svjetskom ratu ne dozvoljavajući da nacija klone duhom te kasnije u poratnom razdoblju kada je u razdoblju promjena premijera i vlada, a zatim i razrješavanja  kolonijalnih pitanja - i dalje bio više od monarha - bio je komunikator.

Vladislav Hinšt

Kraljev govor

Više o filmu "Kraljev govor" i o samom kralju Georgeu VI. možete pronaći na sljedećim stranicama:

Nacional: Nepoznata priča o mucavom kralju Georgeu favorit za Oscara

Film tjedna: "Kraljev govor"

How the 'naughty word' cured the King's stutter (and mine)

The King's Speech leads Oscar nominations

"King's Speech" Receives Applause From Stuttering Community

'The King's Speech' hits close to home for many

Finding the real King's Speech

Stuttering: A constant struggle to get the words out

Oscar Race Twist! Producers Guild Goes For 'The King's Speech'

Could the success of The King's Speech boost efforts to help children with communication difficulties?

THE KING'S SPEECH video newsreel film

The King's Speech 'More than Entertainment to People Who Stutter'

Ažurirano Nedjelja, 27 Veljača 2011 12:40
 

Kontaktirajte nas

Najave

Nadolazeći skupovi

Baner
Baner
Baner
Baner

Sponzori

Baner