I Gibonni izliječio mucanje PDF Ispis E-mail
Petak, 28 Ožujak 2008 21:35
Da je Gibonni jedan od najpoznatijih hrvatskih pjevača većina ljudi zna, no jučer je zatekao i novinare priznanjem da se dugo vremena borio s mucanjem. Gibonni se javio iz Splita videokonferencijom i bio poseban gost na predstavljanju dviju brošura za pomoć ljudima s problemom mucanja. Povodom predstavljanju bio je Međunarodni dan ukazivanja na problem mucanja, obilježenog i kod nas u organizaciji Udruge za pomoć osobama koje mucaju "Hinko Freund" i Hrvatskog Telekoma.
-Počeo sam mucati u drugoj godini života, kada sam se utapao na Korčuli. Majka me spasila, ali mi je mucanje ostalo. Bio mi je to i kompleks, znate kava su djeca, znaju biti super, ali i okrutna u zezanju. No, kada sam se maknuo s ulice, našao ljubav u glazbi i rastom samopouzdanja, prestalo je i mucanje - priznao je Gibonni, dodavši da i danas nekad zamuca kad se iživcira, ali onda "stane na balun" pa opet tečno priča. Poznati je pjevač naglasio kako se s istim problemom nosilo dosta njegovih kolega koji ga čak nisu niti uspjesno riješili, ali i poznatih sportaša, poput Dina Rađe. Gibonnijevu primjeru pridružili su se i predsjednica Udruge Suzana Jelčić Jakšić, koja je odlučila kazati zbogom mucanju i posvetila se logopediji. Baš kao i radijski novinar Pero Čimbur, autor i nekoliko knjiga za pomoć ljudima s mucanjem.
Prosječno jedan posto ljudi u svakoj sredini ima problema s mucanjem, a procjenuje se da ih je u svijetu čak 60 milijuna. No, novinar Čimbur izliječio se za svega nekoliko dana, a svojim primjerom pozvao je i ostale da to učine. Udruga održava i grupe samopomoći u Klaićevoj bolnici, a informacije se mogu dobiti u Klaićevoj 16, na tel. 4600-153, 4600-150, ili na web adresi www.udruga-hinkofreund.hr. (D. Le)
Večernji list, str. 12., 23.10.2001.
Ažurirano Petak, 28 Ožujak 2008 22:16